Hełmy ochronne

Hełmy ochronne

Czy wiesz jak dopasować hełm, aby stanowił jak najlepszą ochronę dla Twojej głowy?

Zastanawiałeś się kiedyś czy dany kolor hełmu coś oznacza?

Masz wątpliwości kiedy powinieneś wymienić hełm na nowy?

Sprawdź, dopasuj, pracuj bezpiecznie!

Nikogo nie trzeba przekonywać, że warto stosować ochronę głowy na stanowiskach pracy. Należy jednak pamiętać, że samo noszenie hełmu nie zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa, a dopiero jego właściwe dopasowanie sprawia, że poziom ochrony jest odpowiedni. Na co zwrócić uwagę, aby hełm ochronny prawidłowo spełniał swoją funkcję? Po pierwsze upewnij się, że wybrany hełm spełnia wymagania normy EN 397 odnośnie przemysłowych hełmów
ochronnych. Dzięki temu zyskasz pewność, że m.in. użyty materiał, parametry konstrukcyjne czy zdolności amortyzacji są w stanie zapewnić odpowiedni poziom ochrony.
Następnie określ rodzaj pracy, a także branżę, w której ma być użytkowany hełm. Modele hełmów różnią się budową i właściwościami w zależności od przeznaczenia. Wybierając hełm należy także zwrócić uwagę na zakres temperatur w miejscu pracy oraz czy powinien posiadać inne specjalne właściwości, np. elektroizolacyjne, odporność na działanie odprysków
stopionego metalu, wentylację czy możliwość dołączenia akcesoriów. Sprawdź czy termin ważności hełmu nie dobiega końca lub nie jest przekroczony.
Czas użytkowania hełmu zazwyczaj jest określony przez producenta i wynosi najczęściej od 2 do 5 lat.

Hełmy ochronne– Konstrukcja

  • SKORUPA – stanowi zewnętrzną część hełmu i nadaje mu odpowiedni kształt. Zazwyczaj wyposażona w daszek, wentylatory, uchwyty do zamontowania akcesoriów oraz posiadać inne specjalne elementy. Skorupa większości hełmów jest z tworzywa ABS lub HDPE. Mimo, że oba te materiały są rodzajami plastiku, oba mają inne właściwości, dlatego tworzywo powinno być dobrane do rodzaju oraz środowiska wykonywanej pracy.
  • WIĘŹBA – czyli wewnętrzna część hełmu, która przymocowana jest do skorupy i bezpośrednio styka się z głową użytkownika. Jej głównym zadaniem jest amortyzacja uderzenia przyjętego przez skorupę oraz utrzymanie hełmu na głowie użytkownika. Wyróżniamy więźby tekstylne oraz wykonane z plastiku. Zaletą więźby plastikowej jest łatwość jej czyszczenia, podczas gdy tekstylnej przypisuje się większy komfort użytkowania oraz możliwość lepszego dopasowania. Więźby mogą być 4-, 6- lub 8-punktowe.
  • PASEK PODBRÓDKOWY – jest elementem dodatkowym, który zabezpiecza przed spadaniem hełmu z głowy użytkownika w momencie pochylania się. Paski podbródkowe posiadają regulację oraz możliwość odpięcia
  • PAS GŁÓWNY – jest częścią więźby, która opasa głowę użytkownika i pozwala na stabilne osadzenie hełmu na głowie. Najczęściej posiada możliwość regulacji obwodu (za pomocą paska lub pokrętła). W niektórych modelach po wewnętrznej stronie pasa głównego znajduje się potnik, który wchłania pot z czoła i zapewnia większy komfort użytkowania.

KOLOR CHEŁMU OCHRONNEGO JEST WAŻNY !

  • biały – zazwyczaj używane przez inwestorów, kierowników budowlanych, inżynierów, a także gości.
  • niebieski- często dedykowane dla firm podwykonawczych pracujących dla generalnego wykonawcy. Nierzadko można w nich spotkać także inżynierów budowy.
  • żółty- przeznaczony jest zazwyczaj dla pracowników fizycznych generalnego wykonawcy.
  • czerwony-  zwyczajowo noszą praktykanci uczący się zawodu.
  • zielony/pomarańczowy- spotkamy w nich przeważnie pracowników służby BHP, w tym koordynatorów BHP